Статті Корисні властивості олії

Корисні властивості олії

Соняшникова олія – один з найкращих видів рослинного жиру.

Завдяки своєму складу вона володіє найбільшою енергоємністю, оскільки при згоранні 1 г жиру виділяється 9ккал тепла, у той час як при спалюванні 1г білка або вуглеводів – тільки 4ккал. Створюваний енергетичний резерв (в розумних межах) дозволяє організму переносити несприятливі умови, особливо це стосується холодів і захворювань. Соняшникова олія – продукт, який по калорійності не поступається жирам тваринного походження. Так, енергетична цінність соняшникової олії складає 899 ккал/100г, а вершкового масла – 737 ккал/100г. Крім того, засвоюваність соняшникової олії – 95-98%. Але однією з найважливіших причин, через яку нам всім просто необхідно вживати соняшникову олію – те, що вона є унікальним джерелом цілого комплексу біологічно активних речовин.

Вітамін Е (токоферол) називають антистерильним вітаміном, оскільки він необхідний для нормального процесу розмноження. Недолік цієї речовини (авітаміноз) призводить до дегенеративних змін сперматозоїдів у чоловіків, а жінки втрачають здатність до нормального виношування плоду. Також вітамін Е нейтралізує окислювальні реакції в організмі і є одним з основних антиоксидантів, причому природних. Велике значення він має в профілактиці атеросклерозу, м’язової дистрофії та пухлин. Вітамін Е покращує пам’ять, оскільки блокує вироблення вільних радикалів, що провокують старіння організму. Недарма його ще називають “вітаміном молодості”, адже недолік його в організмі негайно позначиться на стані волосся, нігтів і шкіри. Завдяки вітаміну Е поліпшується кровообіг: зменшується здатність крові згущуватися, він запобігає утворенню тромбів. А зміцнююча дія вітаміну Е на імунітет не підлягає жодним сумнівам: саме завдяки токоферолу наш організм здатний протистояти різноманітним вірусам та інфекціям. А ось ще кілька важливих функцій цього вітаміну: сприяє зниженню артеріального тиску, перешкоджає запальним процесам і запобігає розвитку катаракти. До того ж вітамін Е сприяє розвитку фізичної сили, тому необхідний тим, хто веде активний спосіб життя і займається спортом. Дорослій людині необхідно в середньому 10-25 мг на добу вітаміну Е. Вище дозування застосовується спортсменами, вагітними і жінками, що годують. У 100 г соняшникової олії міститься до 50 мг цього вітаміну! Не забувайте, до речі, що природний вітамін Е краще засвоюється організмом, ніж аптечний.

Вітамін F (поліненасичені жирні кислоти: лінолева, ліноленова) – життєво важливий комплекс біологічно активних речовин, який не синтезується в організмі людини та має регулярно надходити з соняшниковою олією – багатим джерелом вітаміну F. Саме він відповідає за синтез гормонів, підтримання імунітету та регенерацію клітин. Кращого союзника в боротьбі з атеросклерозом не знайти: вітамін F підвищує еластичність судин, покращує кровотік, попереджає відкладення холестерину в артеріях, забезпечує здоровий стан шкіри, сприяє її пружності, нормалізує роботу залоз внутрішньої секреції, допомагає спалюванню жиру ненасиченого, що призводить до зниження ваги, підвищує мозкову активність, покращує настрій і відповідає за розвиток мозку та моторики у дітей. Регулярне вживання вітаміну F сприяє профілактики захворювань інфаркту міокарда та інших хвороб серцево-судинної системи. Крім того, поліненасичені жирні кислоти сприяють найбільш раціональному витрачанню білка, який надходить в організм. Дефіцит вітаміну F негативно позначається на слизовій оболонці шлунково-кишкового тракту, стан судин, призводить до хронічних хвороб печінки й артриту. 100 г соняшникової олії містить до 75 г вітаміну F.

Бета-каротин (провітамін А) необхідний для нормального зору, зростання, відтворення і цілісності імунної системи. Бета-каротин – джерело вітаміну А – відповідає за ріст організму і зір. Сам по собі бета-каротин не володіє яскраво вираженою біологічною активністю. Але, потрапляючи в організм людини, він зазнає впливу ферментів і в процесі метаболізму перетворюється на вітамін А. Про його чарівні властивості підвищувати гостроту зору і виліковувати від “курячої сліпоти” (нездатності розрізняти предмети в сутінках) відомо всім. Крім того, вітамін А сприяє здоровому росту організму дитини, зміцненню кісток, волосся, зубів і ясен та підвищує опірність органів дихання різним інфекціям. Цей вітамін необхідний також для підтримки нормального стану шкіри, слизових оболонок легенів, шлунково-кишкового тракту та сечовивідних шляхів.

Вітамін D (кальциферол) впливає на мінеральний обмін речовин і особливо необхідний в юному віці, коли йде інтенсивний ріст організму. Він відповідає за зміцнення кісток і зубів. Також зменшує свинцеву інтоксикацію. Його відсутність або недолік може стати причиною рахіту. Вітамін D особливо корисний восени і взимку, в період браку сонячного світла. Якщо у вашій родині є літні люди, слід підвищити для них добову дозу користування соняшникової олії, також активніше застосовуйте її в стравах для школярів, і ви побачите, як їх самопочуття і здоров’я значно покращаться.

К1 (філлохінон) регулює систему згортання крові. У зеленому листі рослин його міститься значна кількість. В олію він переходить при переробці насіння, що містить багато рослинних домішок. Необхідний для синтезу протромбіну і правильного функціонування системи згортання і роботи м’язів. Крім того, вітамін К1попереджає кровотечі та крововиливи.

Кожна людина, яка стежить за своїм здоров’ям і здоров’ям своїх близьких повинна чітко розуміти, що вживаючи соняшникову олію, вона піклується і про дітей – правильно формується нервова система та кісткова тканина; і про дорослих, які ведуть активний спосіб життя, – для бадьорості та гарного обміну речовин; і про літніх людей – профілактика серцево-судинних захворювань та атеросклерозу.